2025 január 1-jétől a HARC OB DX-ből kivált valamennyi olyan üzemmód, ami nem fóniában köttetett, és a HARC OB DIG tabellán kerül majd összesítésre. Régi óhaja volt ez már sok DX-ernek, de sajnos eddig nem tudtuk megvalósítani. Reméljük ez többeknek meghozza a kedvét a digitális üzemmódok használatához, valamint az összeköttetések naplózásához is.
ZAJOS QTH-K MENTSVÁRA
Napjainkban a QTH-k egyre zajosabbak, sokak számára teljesen lehetetlenné vált a távoli halk jelek vétele. Sajnos akadnak olyanok, akik nem nagyon gondolkodnak ilyenkor alternatív megoldásokon, és felszámolják berendezéseiket. Pedig a kitelepüléseken kívül mindenkinek nagyon jó megoldást kínál a digitális rádiózás, ahol az üzemmódokat úgy fejlesztették ki, hogy a legnagyobb zajból is képes legyen kiszedni a távoli jeleket, és arra választ is tudjon adni.
A rádióamatőr világ szinte teljesen átállt már ezekre az üzemmódokra a fenti okok miatt, ami nem feltétlenül dicséretes tendencia, mert az emberi hang továbbítása, megértése talán a legizgalmasabb a DX-ben, de a tények makacs dolgok. Sokaknak már csak ez az egyetlen esélye a túlélésre, és akkor még nem beszéltünk azokról, akik nem igazán tudnak, méginkább nem igazán mernek angolul megszólalni. Az ő vigaszuk is a digitális QSO-k birodalmában van.
VÁROSI LEGENDÁK
Akik nem igazán ismerik ezeket a megoldásokat, könnyen bedőlnek azoknak a városi legendáknak, hogy a digi DX-erek sokkaltöbb QSO-t tudnak csinálni, messzebbről hallanak állomásokat. Ez nem, vagy csak részben igaz. Tény az, hogy egy kora este munkából hazaérő HARC-os fóniában már nem nagyon talál ellenállomást az ionoszféráról, de még pld. FT8-ban simán összehozhat pár QSO-t a jellemzően nappali órákban terjedő 11 méteres sávban. Én kipróbáltam a ROS-t, SSTV-t, JS8-at, és az FT8-at is, és sokszor nem volt egyszerű létrehozni egy-egy összeköttetést. Szenvedős, gyakran volt az a benyomásom, hogy ebben a terjedésben már legalább 6 fónia QSO-t megcsináltam volna, mire ez az egy itt összejött. A másik urbánus legenda, hogy a digizők nem is rádióznak igazán, hanem a gép QSO-zik helyettük, és ott sincsenek a QTH-n, hanem mindent intéz az automatika helyettük. Ez sem igaz. Lehet persze részben automatizálni a folyamatot, de a korrekt rádiós mindig ott ül a rádió és számítógép előtt, és maga irányítja kinek az általános hívására válaszoljon, vagy az őt hívók közül, kinek menjen vissza. Szóval nagyon is szükség van a kezelő jelenlétére, ha korrektül szeretnénk ebben a bajnokságban sikereket elérni.
MILYEN ELŐNYE VAN A DIGI ÜZEMMÓDOKNAK?
A fent említetteken túl fontos kiemelni, hogy nem kell hozzá nagy power. Akár QRP-ből is lehetsz sikeres, de a legtöbb üzemmódban 10-30W-tal a Föld másik fele is elérhető, nem kell beteg nagy teljesítményekkel tolni.
Lehet teljesen csendben rádiózni! Azaz nem ébred fel a csecsemő, vagy a vérmes YL a szomszéd szobában, szinte teljesen hangtalan leszel, mert nem kell üvültened a hívójeledet, max az egered kattogása hallatszik. Gyakran vannak különleges divíziók, akik fóniában nem nagyon jelennek meg, és egy kicsit tényleg könnyebb nagyon távolra elrádiózni. Persze a pile upokba betörni itt sem egyszerű. Viszont hatalmas előny, hogy nem kell nagyon tudni hozzá külföldiül.
A HARC OB DIG PONTSZÁMÍTÁSA
Ha a clusterben lekéritek a HARC OB DIG tabellát, láthatjátok a TOP DX-ereket ebben a kategóriában is. Ezek az eremények valamennyi korábban elért log alapján számolódnak, de a bajnokság 2025-ben indult. A korábban bevitt logok a HARC OB DX-ben szerepeltek, 2025-től pedig minden nem fónia, digitális, ide értve a távírót is, már a HARC OB DIG-be számolódik.
A bajnokság pontszámításának első körben a HARC OB DX rendszerét állítottuk be, azaz a pontszámod minden évben az akkor elért DXCC számának szorzata az abban az évben elért QSO-id számával. Egyelőre még külön alkategóriákat nem jelenítünk meg. Együtt versenyzik az SSTV-s, a ROS-ban nyomulókkal, vagy a JS8-cal kísérletezőkkel, de ha lesz rá igény, akkor természetesen csinálhatunk majd albajnokságokat a DIG-en belül.
Bízunk abban, hogy akik eddig nem próbálták ezeket az üzemmódokat, most kedvet kapnak hozzájuk, és sok örömet lelnek majd benne. Annak is örülünk, hogy így végre igazságosabbá válik a bajnokságunk, helyére kerülnek a dolgok, kategóriák. Továbbá nagyon reménykedünk abban, hogy akik eddig már digiztek, de nem írták be a logokat, ezentúl ők is duzzasztják majd az új bajnokság tabelláit, ha már korrektebbé vált a rendszer a HARC OB DIG létrejöttével.
Mindenkinek sikeres digitális összeköttetéseket kívánok, és kérem ötleteiteket ne rejtsétek véka alá! Osszátok meg velünk bátran, hogy minél sikeresebb lehessen ez az új kezdeményezés is!
HOL ÉS MIVEL ÉRDEMES PRÓBÁLKOZNI?
WSPR: 27.255 USB
JS8: 27.246 USB
FT8 : 27.265 USB
CW, RTTY: 27.500 USB
ROS: 27.635
SSTV: 27.700 USB
(kérlek segítsetek a fenti adatok módosításában, frissítésében!)